Kanada

summaryKanada

jak tu opisać w krótkim streszczeniu okres dwóch tygodni? Chyba się nie da ale jeśli komuś będzie chciało się to czytać – będzie mi bardzo miło
 Zacznę od tematu kawy bo to przychodzi mi samo na język (albo raczej na palce)… Odwiedziłem większość Kawiarni, które klasowałbym jako najlepsze w Vancouver – każda z nich inna, swoja. Każda z nich robiąca to, na co my jeszcze troszkę poczekamy w Polsce – rynek Specialty jest tutaj ogromny.  Jeden powód - dlaczego jest tak duży? – ludzi w bród w kawiarniach. Nie będę rozpisywał się o sprzętach i lokalizacjach – to na wcześniejszych postach. To ludzie mimo wszystko napędzają budżet, realizowane plany i dają ogromną motywację do rozwoju – bo są klientami. A klient płaci – generalizując około 2-3 dolary za espresso, 3-5 za coś z filtra. Do tego jest codziennie (czasami nawet po 3-4 razy). Bo ich stać, bo jest rozwinięta kawiarniana kultura, bo wszędzie są karty lojalnościowe, bo po prostu kawa jest na każdym kroku – biura, sklepy, stacje, delikatesy, piekarnie, cukiernie – wszędzie stoi jakiś przelew. Poznałem tutaj fantastycznych ludzi z Prado Cafe, parunastu świetnych Kanadyjczyków z każdego chyba zakątka świata i jedną Polkę – Magdę - pracującą w świetnej Kawiarni Elysian Room (dystrybutor Synesso) – dzięki Paweł za kontakt – szkoda tylko, że tak późno.
 Każdy otwarty, uśmiechnięty, pomocny i miły. Nie bałbym się samemu wyjść do miasta na imprezę – nie patrzą na Ciebie krzywo, nie stoją jak słupy byle ich tylko przetrzeć i dostać po twarzy, każdy ma swój świat i panuje tutaj wszechobecna tolerancja. Będąc z Bratem włóczyliśmy się po mieście z muzyką w samochodzie, szaleliśmy jak college guys, J choć raz od dłuższego razu wyszalałem się na zapas – potrzebowałem tego. Dzięki Artur! aaaaaaaaaaaa no i jak mógłbym zapomnieć – na chillout fifa 2012, kill zone 3 z karabinkiem move, kotek na kolana i odpoczynek przy kominku albo muza w cadillacu i do Downtown…  kosmos!
Miasto do życia dla młodych ludzi nazwałbym małym rajem -  wszystko jest pod ręką. Ocean, góry, parki narodowe, każda możliwa rozrywka, każdy możliwy sport, każdy możliwy sklep z Waszymi ulubionymi płytami, ciuchami, cokolwiek. To w Vancouver znajdziecie. Po prostu. Zarabiasz średnio 1800 dolarów za etat, miesięcznie za pokój w dobrej lokalizacji płacisz około 600 dolarów z opłatami, jedzenie, imprezy, zajawka – pewnie coś jeszcze zostanie dla gospodarnego.
Jest jak w UK, pracujesz – żyjesz. Nie kombinujesz bo nikt tu tego nie robi, znajdziesz sobie jeszcze coś dodatkowego i następny hajs wpada na wydanie. Jest naprawdę dobrze. Jest jednak jeden warunek – musisz mieć znajomych albo być samotnikiem – wtedy się dostosujesz. Dla mnie chyba nie sprawia to żadnego problemu. Z resztą wiecie jak jest za barem – rozmowa – tutaj nabiera to dopiero znaczenia. Z każdym o wszystkim i wszędzie : )
Uwielbiam takie wyjazdy i poza corocznymi wyjazdami do Czech  od przylotu z Anglii ponad 4 lata temu nie byłem nigdzie dłużej. I nawet nie wiecie jak mi tego brakowało. Ci, którzy mnie znają pewnie choć raz słyszeli o tym, że gdzieś bym poleciał za granice…
 A najlepsze są wypady w miasto publicznym transportem, ze słuchawkami na uszach i mapą w telefonie – wolność…

Bądźcie pewni, że wrócę do Vancouver choćby na drugi trip

dzięki Artur i Martyna za wszystko!!!

1 komentarze:

  1. łooo, ale świetne zdjęcia! strasznie Ci zazdroszczę! musisz koniecznie wpaść w odwiedziny poopowiadać :)

    OdpowiedzUsuń

 

kto?

Damian Durda - barista, trener, pasjonat. Uczestnik Nordic Barista Cup 2012, 2013; wolontariusz WCE, Nicea 2013; wielokrotny uczestnik Mistrzostw Polski Barista, Latte Art, Cup Tasting, Aeropress, Brewers Cup; organizator Toruńskiego Festiwalu Kawy 2012; organizator, współorganizator, patronat wielu eventów w Polsce (między innymi Mistrzostwa Polski Brewers Cup, Warszawa 2013; Rekord Bicia Guinnesa, Toruń 2013; Festiwal Kawy Specialty, Kamyk 2013; Mistrzostwa Polski LA, CT, CiGS, Kraków 2014)

co?

warsztaty, szkolenia, patronat

kontakt

kawopijcy@gmail.com